Showing 1153–1170 of 1259 results

United States Territories Lesson PlanUnited States Territories Teachers Guide

United States Territories

$0.00

Our United States Territories lesson plan teaches students about the various United States territories, including their histories, how they came to be U.S. Territories, and what their lasting significance is. They also learn vocabulary related to the territories.

Unknown Numbers – Multiplication/Division

$0.00

With our Unknown Numbers – Multiplication/Division lesson plan, students learn how to solve multiplication and division problems for an unknown number. Students solve practice problems and practice using lesson vocabulary.

Urban, Suburban, & Rural Areas Lesson PlanUrban, Suburban, & Rural Areas Teachers Guide

Urban, Suburban, & Rural Areas

$0.00

Our Urban, Suburban, & Rural Areas lesson plan teaches students the differences between urban, suburban, and rural places. They learn to define each and practice identifying different urban, suburban, and rural places and their characteristics.

Use a Visible Fraction Model

$0.00

With our Use a Visible Fraction Model lesson plan, students learn how to multiply a fraction by a whole number.

Use of Chapters, Scenes, Stanzas

$0.00

With our Use of Chapters, Scenes, Stanzas lesson plan, students learn about chapters, scenes, and stanzas, and how they are used in books, plays, and poems.

Use of Context for Self-Correction

$0.00

With our Use of Context for Self-Correction lesson plan, students learn how to use context to determine the meaning of words.

Use of Sentences for Context Clues

$0.00

With our Use of Sentences for Context Clues lesson plan, students learn strategies for identifying the meaning of unknown words using sentence-level context clues.

Using a Ruler Lesson PlanUsing a Ruler Teachers Guide

Using a Ruler

$0.00

In our Using a Ruler lesson plan, students learn how to use a ruler. They practice measuring the lengths of different classroom objects and discuss situations in which they might need to use a ruler to measure something in real life.

Using Absolute Value

$0.00

With our Using Absolute Value lesson plan, students learn about the absolute value of numbers, how to find it, and how it is used in mathematics.

Using Accurate Words/Phrases

$0.00

With our Using Accurate Words/Phrases lesson plan, students learn how to choose and use accurate words and phrases in their writing.

Using Appropriate Sentences

$0.00

With our Using Appropriate Sentences lesson plan, students learn some basic grammar rules, especially related to word order, along with some reasons that proper grammar is important.

Using Context for Clues

$0.00

With our Using Context for Clues lesson plan, students learn how to define words using context clues in writing.

Using Dialogue and Description

$0.00

With our Using Dialogue and Description lesson plan, students learn how to use dialogue and description to develop experiences and events or show the responses of characters to situations.

Using Facts, Concrete Details, Quotations, etc. Lesson Plan

$0.00

With our Using Facts, Concrete Details, Quotations, etc. lesson plan, students learn how to use elements such as facts, details, quotations, citations, and graphics to improve their writing.

Using Illustrations Lesson PlanUsing Illustrations Teachers Guide

Using Illustrations

$0.00

In our Using Illustrations lesson plan, students learn about the importance of illustrations and when they can and should be used. Students practice discerning information from illustrations and creating their own illustrations for a specific purpose.

Using Illustrations for Key Ideas

$0.00

With our Using Illustrations for Key Ideas lesson plan, students learn strategies for effectively using illustrations to illustrate key ideas in text.

Using Information from Illustrations, Maps, etc.

$0.00

With our Using Information from Illustrations, Maps, etc. lesson plan, students learn how to effectively read and use images and other visual components to enhance text.

Using Information to Solve a Problem

$0.00

With our Using Information to Solve a Problem lesson plan, students learn how to read text and analyze graphs and charts to find specific information.