Showing 181–198 of 241 results

Pythagorean Theory Lesson PlanPythagorean Theory Teachers Guide

Pythagorean Theory

$0.00

In our Pythagorean Theory lesson plan, students learn all about the Pythagorean theory, which is used to find the length of a side of a right triangle. Students practice solving problems using this theorem in order to solidify their understanding of the lesson material.

Quantitative Relationships Lesson PlanQuantitative Relationships Teachers Guide

Quantitative Relationships

$0.00

Our free downloadable PDF Quantitative Relationships lesson plan discusses dependent and independent variables and how they relate. Students are asked to work on creating graphs using given data. Students are also asked to determine the independent and dependent variables and write equations for given sets of data in order to demonstrate th

Ratio and Proportion Lesson PlanRatio and Proportion Teachers Guide

Ratio and Proportion

$0.00

In our Ratio and Proportion lesson plan, students learn about ratio and proportion. Students learn the definitions of these terms in addition to how to use them to solve math problems.

Ratio and Rate Reasoning Lesson PlanRatio and Rate Reasoning Teachers Guide

Ratio and Rate Reasoning

$0.00

Our Ratio and Rate Reasoning lesson plan teaches students about ratios, proportions, and rates. Students also learn how to solve real-world problems that include ratios, proportions, and rate.

Ratio and Rate Word Problems Lesson PlanRatio and Rate Word Problems Teachers Guide

Ratio and Rate Word Problems

$0.00

In our Ratio and Rate Word Problems lesson plan, students learn how to solve word problems that include rate, which compares two different types of quantities. Students practice using the strategies taught in this lesson to solve multi-step word problems.

Rational Number Word Problems Lesson PlanRational Number Word Problems Teachers Guide

Rational Number Word Problems

$0.00

Our Rational Number Word Problems lesson plan teaches students how to solve word problems that include rational numbers. Students learn and practice using a four-step method for solving these word problems.

Ratios for Converting Measurements Lesson PlanRatios for Converting Measurements Teachers Guide

Ratios for Converting Measurements

$0.00

In our Ratios for Converting Measurements lesson plan, students learn about the various systems that are used to measure mass, volume, and distance. Students learn how to convert between these different systems using equivalent fractions and ratios and practice solving conversion problems.

Read and Write Numerals Lesson PlanRead and Write Numerals Teachers Guide

Read and Write Numerals

$0.00

Our Read and Write Numerals lesson plan teaches students how to read and write numerals up to 120, building a foundation for their math skills. Students also practice counting objects up to 120.

Read/Write to 1000 Lesson PlanRead/Write to 1000 Teachers Guide

Read/Write to 1000

$0.00

In our Read/Write to 1000 lesson plan, students learn how to read and write up to 1,000. Students learn how to read and write in word, numeral, and expanded forms.

Reasoning to Compare Fractions Lesson PlanReasoning to Compare Fractions Teachers Guide

Reasoning to Compare Fractions

$0.00

Our free downloadable PDF Reasoning to Compare Fractions lesson plan presents various strategies students may use to compare fractions. The lesson begins with a brief introduction reviewing greater than (<), less than (>), and equal to (=) signs. The lesson provides examples in which students look at fractions with either the same num

Recognizing Angles

$0.00

With our Recognizing Angles lesson plan, students learn how to recognize and identify right, obtuse, and acute angles. Students practice identifying each type by sight and answer questions about them.

Rectangular Arrays Lesson PlanRectangular Arrays Teachers Guide

Rectangular Arrays

$0.00

Our Rectangular Arrays lesson plan teaches students how to recognize rows and columns in a rectangular array. Students also learn how to generate an addition sentence to express the sum of the array and complete practice problems that use these concepts.

Relate Addition & Multiplication Lesson PlanRelate Addition & Multiplication Teachers Guide

Relate Addition & Multiplication

$0.00

Our Relate Addition & Multiplication lesson plan introduces students to the concept of repeated addition to demonstrate multiplication. Students create their own word problems that include this concept in addition to solving practice problems.

Relating +, - to Length Lesson PlanRelating +, - to Length Teachers Guide

Relating + , – to Length

$0.00

Our Relating +, – to Length lesson plan teaches students strategies that they can use when solving word problems related to length. Students practice solving practice problems using the methods taught in this lesson.

Represent and Interpret Data (Grades 4-6) Lesson PlanRepresent and Interpret Data (Grades 4-6) Teachers Guide

Represent and Interpret Data (Grades 4-6)

$0.00

Our Represent and Interpret Data lesson plan for grades 4-6 teaches students how to us line plots and fractional number lines for data. Students complete practice problems that include line plots and fractional number lines to solidify their understanding of the concepts.

Representing 3D Figures

$0.00

In our Representing 3D Figures lesson plan, students learn how to represent 3D figures and how to create and interpret 2D nets that become 3D figures.

Roman Numerals Lesson PlanRoman Numerals Teachers Guide

Roman Numerals

$0.00

Our Roman Numerals lesson plan teaches students what roman numerals are, their history, and when they are still used today. Students practice converting numbers into roman numerals and using them at appropriate times.

Rounding Decimals & Money Lesson PlanRounding Decimals & Money Teachers Guide

Rounding Decimals & Money

$0.00

In our Rounding Decimals and Money lesson plan, students learn about how you round decimals and money. Students complete practice problems in which they must round decimals and round money in order to demonstrate their understanding of the lesson material.